Son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen Dijital (Kripto) para ve Elektronik para kavramlarının ne anlama geldiği, aralarında ne gibi farklar olduğu, ortaya çıkış hikâyeleri merak konusu olmuştur. Özellikle Bitcoin isimli Dijital para,2017 yılında yaşanan yüksek fiyat artışı nedeniyle Bitcoin milyonerlerinin ortaya çıkmasına yol açarak, yatırımcıların ve devlet kurumları ile merkez bankalarının dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Avrupa Merkez Bankasınca Bitcoin ve benzeri elektronik ortamda üretilen şifreli paralar Sanal Para (Virtual Currency) olarak adlandırılmış ve konu hakkında çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. İnternet üzerinde uluslararası faaliyette bulunan sanal para borsaları ortaya çıkmış ve Dijital paralar alınıp satılmaya, birçok alışveriş sitesi ile mağazada para yerine kabul edilmeye başlanmıştır. Dünya genelinde kullanımı yaygınlaşan ve milyar dolarlar seviyesinde işlem ve ticaret hacmine ulaşan Dijital paralar, vergi idarelerinin de merceği altına girmiş ve elde edilen kazançların vergilendirilmesi gündeme gelmiştir.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Muzaffer AKÇA Vergi Müfettişi

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen Dijital (Kripto) para ve Elektronik para kavramlarının ne anlama geldiği, aralarında ne gibi farklar olduğu, ortaya çıkış hikâyeleri merak konusu olmuştur. Özellikle Bitcoin isimli Dijital para,2017 yılında yaşanan yüksek fiyat artışı nedeniyle Bitcoin milyonerlerinin ortaya çıkmasına yol açarak, yatırımcıların ve devlet kurumları ile merkez bankalarının dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Avrupa Merkez Bankasınca Bitcoin ve benzeri elektronik ortamda üretilen şifreli paralar Sanal Para (Virtual Currency) olarak adlandırılmış ve konu hakkında çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. İnternet üzerinde uluslararası faaliyette bulunan sanal para borsaları ortaya çıkmış ve Dijital paralar alınıp satılmaya, birçok alışveriş sitesi ile mağazada para yerine kabul edilmeye başlanmıştır. Dünya genelinde kullanımı yaygınlaşan ve milyar dolarlar seviyesinde işlem ve ticaret hacmine ulaşan Dijital paralar, vergi idarelerinin de merceği altına girmiş ve elde edilen kazançların vergilendirilmesi gündeme gelmiştir.

  • Bilgi işlem teknolojilerin in günlük yaşam içinde kullanılmasının yaygınlaşması ile ortaya çıkan teknolo jik altyapı , toplumun tüm kesimleri için birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. 2000 li yıllarla beraber hızl ı bir değişim içine giren Gelirler Genel Müdürlüğü , toplumu,n ulaşmış oldu ğu teknolojik altyapıyı, vergi idaresi ve mükellefler lehine kullanarak, beyannamelerin elektronik ortamda gönderilmesi için gereken düzenlemeleri yapmak suretiyle, vergi dairelerinin atomasyonundan sonra gelen en büyük devrimi gerçekleştirmiştir. Bu yazımızda siz lere, vergi idaresinin getirmiş olduğu elektronik beyanname düzenlemelerini anlatmaya çalışacağız .

  • Enflasyon oranlarının yüksek sayrettiği ülkelerde karşılaşılan avantajların başında borçların zaman içerisinde değerini yitirmesidir. Bu nedenle enflasyon dönemlerinde nakitte kalmaktansa borçlanma tavsiye edilir. Diğer taraftan yüksek enflasyon dönemlerinin dezavantajı ise iktisadi kıymetleri n maliyetlerinin zaman içerisinde aşınması nedeniyle satılması halinde fiktif olarak yüksek karlar ortaya çıkarmasıdır. Özellikle vergisel açıdan bakıldığında ortaya çıkan fiktif karların, haksız yere vergilendirilmesi gibi bir durumla karşılaşılır. Bu yazımız da Türk vergi sisteminde enflasyon nedeniyle oluşan fiktif karların vergilendirilmesinin önlenmesine ilişkin düzenlemeler ile getirilmesi tasarlanan enflasyon muhasebesi genel olarak ele alınmaya çalışılacaktır.

  • Hiç yorum bulunmuyor..