Vergi planlaması aracı olarak kullanılan amortisman uygulaması, maliyet unsuru olma özelliğinden dolayı ve işletmelerin vergilendirilebilir kârlarının belirlenmesinde önemli bir giderleştirme yöntemi olması nedeniyle önem arz etmektedir. Giderleştirme yöntemi olarak benimsenen amortisman yöntemleri işletmeler için hassas konulardan biri olmaktadır. Yöntemin doğru seçilmesi, işletmelere birçok avantaj sağlayabilecektir. Bu bağlamda işletmeler, kısa veya orta vadede yapacakları planlamalarda kendilerine vergi avantajı sağlayacak amortisman yönetimi uygulamasında doğru bir yol tercih etmelerine dikkat etmelidirler. Çalışmada, vergi usul kanununda yer alan bir vergi planlaması aracı olarak amortisman uygulaması genel hatlarıyla değerlendirilecek ve vergi planlaması aracı olarak nasıl kullanılacağı açıklanmaya çalışılacaktır.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

İmren Peker* Erkan Kılıçer** * Araştırma Görevlisi, İstanbul Üniversitesi* Dr., Öğretim Üyesi, Ömer Halisdemir Üniversitesi**

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Vergi planlaması aracı olarak kullanılan amortisman uygulaması, maliyet unsuru olma özelliğinden dolayı ve işletmelerin vergilendirilebilir kârlarının belirlenmesinde önemli bir giderleştirme yöntemi olması nedeniyle önem arz etmektedir. Giderleştirme yöntemi olarak benimsenen amortisman yöntemleri işletmeler için hassas konulardan biri olmaktadır. Yöntemin doğru seçilmesi, işletmelere birçok avantaj sağlayabilecektir. Bu bağlamda işletmeler, kısa veya orta vadede yapacakları planlamalarda kendilerine vergi avantajı sağlayacak amortisman yönetimi uygulamasında doğru bir yol tercih etmelerine dikkat etmelidirler. Çalışmada, vergi usul kanununda yer alan bir vergi planlaması aracı olarak amortisman uygulaması genel hatlarıyla değerlendirilecek ve vergi planlaması aracı olarak nasıl kullanılacağı açıklanmaya çalışılacaktır.

  • Hiç yorum bulunmuyor..