Günümüzde cep telefonu insanların sürekli kullandığı cihazlardan biridir. İletişim, oyun, aksesuar, statü ve moda gibi pek çok amaçla kullanılan cep telefonu kişilerin bütçesinde olduğu gibi ülkelerin bütçesinde de önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmada; yurt dışından cep telefonu getirme şekilleri, cep telefonundan alınan vergiler ve vergi yükü ele alınmıştır.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Gökhan TERZİ Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve özellikle internetin yaygınlaşması ticareti daha kolay ve hızlı yapılabilir hale getirmiştir. Dolayısıyla, tüketiciler için alış-veriş bir tuş kadar yakınlaşmıştır. Günümüzde internet alışverişin en popüler ve tercih edilen yöntemidir. Bu açıdan internet insanlar için adeta bir alış-veriş merkezi haline gelmiştir. Yurt içi ve yurt dışı alışveriş arasındaki farklılıklardan biri de vergilendirmede ortaya çıkmaktadır. Çalışmada, internet üzerinden yurt dışından satın alınarak posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya ve vergilendirilmesi ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler: Posta, Hızlı Kargo, Vergilendirme,Tek ve Maktu Vergi, Vergi Muafiyeti JEL Sınıflandırması: H20, K34, R11

  • Günümüzde cep telefonu insanların sürekli kullandığı cihazlardan biridir. İletişim, oyun, aksesuar, statü ve moda gibi pek çok amaçla kullanılan cep telefonu kişilerin bütçesinde olduğu gibi ülkelerin bütçesinde de önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmada; yurt dışından cep telefonu getirme şekilleri, cep telefonundan alınan vergiler ve vergi yükü ele alınmıştır.

  • Hiç yorum bulunmuyor..