Günümüz ekonomik koşulları dolayısı ile uluslararası piyasalarda faiz ve kur istikrarsızlığı yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu şartlar altında reel sektör işletmeleri ve finansal kurumlar hem yurt içi hem de yurt dışı faaliyetlerini istikrarlı ve öngörülebilir şekilde yürütmek ve mevcut şartlar altında spekülatif gelir sağlamak üzere yaygın olarak türev ürün sözleşmelerini kullanmaktadırlar. Bu çalışma kapsamında türev ürün sözleşmelerinin değerleme ve raporlanmasına ilişkin Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) incelenmiş ve açıklanmıştır. Türev ürün sözleşmelerinin UFRS?ye göre değerlemesi ve raporlanmasının temelde bütüncül, finansal raporlama bazlı olduğu ve sözleşmelerin kullanım amacının (ekonomik özünün) bu raporlamaya yön verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında yapılan araştırmada 2016 yılında BİST 100 endeksinde yer alan reel sektör şirketleri ile Türkiye?de faaliyet gösteren mevduat bankalarının taraf oldukları türev ürün sözleşmelerine ilişkin yapmış oldukları finansal tablo dipnot açıklamaları incelenmiştir. Elde edilen verilere göre hem türev ürün sözleşmelerine taraf olunma oranının önemli düzeyde olduğu,hem de türev ürün sözleşmelerinin kullanım amacına uygun olarak raporlandığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, reel sektör işletmelerinin türev ürün sözleşmelerine daha çok riskten korunma amacı ile taraf olduğu, mevduat bankalarında taraf olma amacının daha çok spekülatif olduğu tespit edilmiştir.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Arif AYLUÇTARHAN* Aslı TÜREL** *Vergi Müfettişi,Dr. **Prof. Dr. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Anabilim Dalı

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Günümüz ekonomik koşulları dolayısı ile uluslararası piyasalarda faiz ve kur istikrarsızlığı yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu şartlar altında reel sektör işletmeleri ve finansal kurumlar hem yurt içi hem de yurt dışı faaliyetlerini istikrarlı ve öngörülebilir şekilde yürütmek ve mevcut şartlar altında spekülatif gelir sağlamak üzere yaygın olarak türev ürün sözleşmelerini kullanmaktadırlar. Bu çalışma kapsamında türev ürün sözleşmelerinin değerleme ve raporlanmasına ilişkin Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) incelenmiş ve açıklanmıştır. Türev ürün sözleşmelerinin UFRS?ye göre değerlemesi ve raporlanmasının temelde bütüncül, finansal raporlama bazlı olduğu ve sözleşmelerin kullanım amacının (ekonomik özünün) bu raporlamaya yön verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında yapılan araştırmada 2016 yılında BİST 100 endeksinde yer alan reel sektör şirketleri ile Türkiye?de faaliyet gösteren mevduat bankalarının taraf oldukları türev ürün sözleşmelerine ilişkin yapmış oldukları finansal tablo dipnot açıklamaları incelenmiştir. Elde edilen verilere göre hem türev ürün sözleşmelerine taraf olunma oranının önemli düzeyde olduğu,hem de türev ürün sözleşmelerinin kullanım amacına uygun olarak raporlandığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, reel sektör işletmelerinin türev ürün sözleşmelerine daha çok riskten korunma amacı ile taraf olduğu, mevduat bankalarında taraf olma amacının daha çok spekülatif olduğu tespit edilmiştir.

  • Hiç yorum bulunmuyor..