Teknolojik imkanların her geçen gün geliştiği ve çeşitlendiği günümüzde üretim teknikleri ve yöntemleri de farklılaşmaktadır. Kaynakların sınırlı olması ve hammaddeye ulaşmada ve teminde yaşanan sonunlar ve maliyetler üreticileri yeni alanlara yönlendirmektedir. Artık nihai ürün olarak lanse edilen birçok emtia tekrar üretim süreçlerine dahil olarak birden çok kez kullanıma sunulabilmektedir. Teknolojik imkanlardan faydalanmak suretiyle atık solventlerin de geri dönüşüme tabi tutularak üretime ve satışa konu edildiği günümüzde Özel Tüketim Vergisi Kanunu açısından mükellefiyet ve vergilendirme sorunlarının ortaya konularak vergi idaresinin bakışı ve mevcut mevzuat açısından çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Hasan BAK* - Mahfuz BEDİR** *Vergi Müfettişi, Hazine ve Maliye Bakanlığı - **Vergi Müfettişi, Hazine ve Maliye Bakanlığı

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Teknolojik imkanların her geçen gün geliştiği ve çeşitlendiği günümüzde üretim teknikleri ve yöntemleri de farklılaşmaktadır. Kaynakların sınırlı olması ve hammaddeye ulaşmada ve teminde yaşanan sonunlar ve maliyetler üreticileri yeni alanlara yönlendirmektedir. Artık nihai ürün olarak lanse edilen birçok emtia tekrar üretim süreçlerine dahil olarak birden çok kez kullanıma sunulabilmektedir. Teknolojik imkanlardan faydalanmak suretiyle atık solventlerin de geri dönüşüme tabi tutularak üretime ve satışa konu edildiği günümüzde Özel Tüketim Vergisi Kanunu açısından mükellefiyet ve vergilendirme sorunlarının ortaya konularak vergi idaresinin bakışı ve mevcut mevzuat açısından çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

  • Hiç yorum bulunmuyor..