Vergi incelemeleri, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunun araştırılmasına yönelik idari işlemlerdir. Ticaret sicilinden silinme ise, tasfiyesi tamamlanan şirketlerin tüzel kişiliğini kaybetmesi sonucunu doğurmaktadır. Çalışmada, ticaret sicilinden silinen şirketler hakkında vergi incelemesi yapılıp yapılamayacağı konusu tartışılmış, ayrıca, bu inceleme için şirketin ek tasfiyeye sokulması yönteminin uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Murat YILDIRIM İdari Hakim

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Defter ve belgelerin vergi incelemesine ibraz edilmemesi, Vergi Usul Kanununda suç olarak düzenlenmiştir. Ayrıca, bu fiili işleyen mükelleflerin tüm KDV indirimleri reddedilmekte, tarhiyatlar üzerinden üç kat vergi ziyaı cezası kesilmektedir. Çalışmada, bu üç kat vergi ziyaı cezasına yönelik eleştiriler getirilmiştir.

  • Vergi incelemeleri, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunun araştırılmasına yönelik idari işlemlerdir. Ticaret sicilinden silinme ise, tasfiyesi tamamlanan şirketlerin tüzel kişiliğini kaybetmesi sonucunu doğurmaktadır. Çalışmada, ticaret sicilinden silinen şirketler hakkında vergi incelemesi yapılıp yapılamayacağı konusu tartışılmış, ayrıca, bu inceleme için şirketin ek tasfiyeye sokulması yönteminin uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur.

  • Hiç yorum bulunmuyor..