Devletler, önemli bir gelir kaynağı olan vergilerin cebri olma özelliği nedeniyle vergileri toplarken az veya çok bir dirençle karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle devletler yasal gücünü kullanarak denetim yapmaktadırlar. Bu açıdan vergilerin tam ve doğru toplanması için vergi denetimi de vergilerin temini kadar önem arz etmektedir. Bu çalışmada; Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve kültürel ilişki içerisinde bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin vergi denetim yapılarına bakılacak ve söz konusu ülkelerdeki vergi denetim yapıları değerlendirilerek Türkiye’deki durum ile karşılaştırma yapılacaktır.

Açıklamasıİndir
Makale
VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Cemil RAKICI* - Okan ATAK** * Prof.Dr.,Karadeniz Teknik Üni.,İİBF, Maliye-** Vergi Müfettiş Yardımcısı, Hazine ve Maliye Bak.

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Devletler, önemli bir gelir kaynağı olan vergilerin cebri olma özelliği nedeniyle vergileri toplarken az veya çok bir dirençle karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle devletler yasal gücünü kullanarak denetim yapmaktadırlar. Bu açıdan vergilerin tam ve doğru toplanması için vergi denetimi de vergilerin temini kadar önem arz etmektedir. Bu çalışmada; Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve kültürel ilişki içerisinde bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin vergi denetim yapılarına bakılacak ve söz konusu ülkelerdeki vergi denetim yapıları değerlendirilerek Türkiye’deki durum ile karşılaştırma yapılacaktır.

  • Hiç yorum bulunmuyor..