Küresel koronavirüs salgını, yalnızca halk sağlığını tehdit etmekle kalmamış, arz-talep dengesini bozarak ticari faaliyetleri durma noktasına getirmiş, ulusal ekonomileri ve küresel ekonomiyi bugüne kadar görülenlerden çok farklı bir ekonomik krize sürüklemiştir. Bu bakımdan salgının maliyetleri ve riskleri, alınacak önlemler açısından önem taşımaktadır. Koronavirüs salgınında, salgından çıkışta alınan önlemler ve uygulanacak politikalarda ulusal düzenlemeler, küresel önlemlere kıyasla daha büyük önem taşımış ve bu durum, ulus devletlerin ve ulus devletler tarafından uygulanan kamu politikalarının önemini bir kez daha göstermiştir. Bu bağlamda çalışmada, koronavirüs krizinden çıkışta uygulanan ekonomik önlemler incelenmiş, kamu politikaları ile koronavirüs krizi arasındaki ilişki, ulus devletlerin önemi ve devletin değişen rolü gibi hususlar doğrultusunda ele alınmıştır. Buna ek olarak, krize karşı Türkiye’de alınan ekonomik önlemler, devletin müdahaleleri ve ekonomiyi canlandıracak olası ek müdahaleler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tarıma yönelik ek önlemler, istihdamı paylaşma politikası ve krizden en çok etkilenen sektörlerde devletin mal ve hizmet alımı yapması gibi kamusal politika önerileri getirilmiştir.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Abdülkerim ÇALIŞKAN* - Rana DAYIOĞLU ERUL** *Doç. Dr., Ankara Hacı Bayram Veli Üni. - ** Dr. Öğr. Üyesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üni.

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Küresel koronavirüs salgını, yalnızca halk sağlığını tehdit etmekle kalmamış, arz-talep dengesini bozarak ticari faaliyetleri durma noktasına getirmiş, ulusal ekonomileri ve küresel ekonomiyi bugüne kadar görülenlerden çok farklı bir ekonomik krize sürüklemiştir. Bu bakımdan salgının maliyetleri ve riskleri, alınacak önlemler açısından önem taşımaktadır. Koronavirüs salgınında, salgından çıkışta alınan önlemler ve uygulanacak politikalarda ulusal düzenlemeler, küresel önlemlere kıyasla daha büyük önem taşımış ve bu durum, ulus devletlerin ve ulus devletler tarafından uygulanan kamu politikalarının önemini bir kez daha göstermiştir. Bu bağlamda çalışmada, koronavirüs krizinden çıkışta uygulanan ekonomik önlemler incelenmiş, kamu politikaları ile koronavirüs krizi arasındaki ilişki, ulus devletlerin önemi ve devletin değişen rolü gibi hususlar doğrultusunda ele alınmıştır. Buna ek olarak, krize karşı Türkiye’de alınan ekonomik önlemler, devletin müdahaleleri ve ekonomiyi canlandıracak olası ek müdahaleler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tarıma yönelik ek önlemler, istihdamı paylaşma politikası ve krizden en çok etkilenen sektörlerde devletin mal ve hizmet alımı yapması gibi kamusal politika önerileri getirilmiştir.

  • Hiç yorum bulunmuyor..