Meydana gelen ekonomik krizler, küreselleşme ve sermaye hareketlerinin hız kazanması, artan şirket birleşmeleri ve satın almaları, yatırımcıların talep ve beklentilerindeki değişimler ile şirketlerde meydana gelen hileler ve skandallar şirketlerin yönetim sistemlerini de etkilemiştir. Bu kapsamda, şirketlerdeki mevcut yönetim sistemleri yeniden ele alınıp, gözden geçirilmiş ve yapılan çalışmalar neticesinde kurumsal yönetim anlayışı ön plana çıkmıştır. Şirket yönetimi ile paydaşlar arasındaki ilişkileri düzenleyen kurumsal yönetimin tarihsel gelişimi ve ortaya çıkış nedenleri topluca değerlendirildiğinde; yüksek performansa ve kaliteli bir yönetim yapısına ulaşmayı hedefleyen şirketlerin bu amaca ancak etkin çalışan bir kurumsal yönetim sistemiyle ulaşabilecekleri düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler: Yeniden yapılanma, işletme yönetimi, kurumsal yönetim. JEL Sınıflandırma Kodları: G34, G30, M10.

Açıklamasıİndir
Makale
VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Ahmet AYANOĞLU*- Hasan TÜREDİ** * Vergi Başmüfettişi, Hazine ve Maliye Bakanlığı-**Prof. Dr., İstanbul Ticaret Üniversitesi

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Meydana gelen ekonomik krizler, küreselleşme ve sermaye hareketlerinin hız kazanması, artan şirket birleşmeleri ve satın almaları, yatırımcıların talep ve beklentilerindeki değişimler ile şirketlerde meydana gelen hileler ve skandallar şirketlerin yönetim sistemlerini de etkilemiştir. Bu kapsamda, şirketlerdeki mevcut yönetim sistemleri yeniden ele alınıp, gözden geçirilmiş ve yapılan çalışmalar neticesinde kurumsal yönetim anlayışı ön plana çıkmıştır. Şirket yönetimi ile paydaşlar arasındaki ilişkileri düzenleyen kurumsal yönetimin tarihsel gelişimi ve ortaya çıkış nedenleri topluca değerlendirildiğinde; yüksek performansa ve kaliteli bir yönetim yapısına ulaşmayı hedefleyen şirketlerin bu amaca ancak etkin çalışan bir kurumsal yönetim sistemiyle ulaşabilecekleri düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler: Yeniden yapılanma, işletme yönetimi, kurumsal yönetim. JEL Sınıflandırma Kodları: G34, G30, M10.

  • Hiç yorum bulunmuyor..