Girişimcilerin yatırım yapma kararını, yatırım yapacağı sektörün karlılık oranlarının yanında, ilgili alana yatırım yapması için gerekli olan sermayenin maliyeti de ilgilendirmektedir. Kimi durumlarda yatırım yapılacak olan sektör kârlı olsa bile, gerekli sermayenin temini girişimciler için yüksek maliyetli olmakta, bu durum da girişimcinin yatırım yapmasını engellemektedir. Çalışmamızda ülkemizin Avrupa Birliği ile olan ilişkileri çerçevesinde imzalanan Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA 2) ile, bu yardım aracı sayesinde girişimcilerin faydalanabileceği hibe tutarlar ve bunların vergisel boyutlarına değinilecektir.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Türe ALTUN Vergi Müfettişi Yardımcısı

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Girişimcilerin yatırım yapma kararını, yatırım yapacağı sektörün karlılık oranlarının yanında, ilgili alana yatırım yapması için gerekli olan sermayenin maliyeti de ilgilendirmektedir. Kimi durumlarda yatırım yapılacak olan sektör kârlı olsa bile, gerekli sermayenin temini girişimciler için yüksek maliyetli olmakta, bu durum da girişimcinin yatırım yapmasını engellemektedir. Çalışmamızda ülkemizin Avrupa Birliği ile olan ilişkileri çerçevesinde imzalanan Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA 2) ile, bu yardım aracı sayesinde girişimcilerin faydalanabileceği hibe tutarlar ve bunların vergisel boyutlarına değinilecektir.

  • Bilindiği üzere, 2019 yılı Aralık ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nden başlamak üzere, tüm dünyaya Covid-19 isimli bir virüs yayılmış, bu virüsün salgın olarak yayılması neticesinde, gerek kamu gerekse özel sektörde mevcut çalışma düzeni ve iş akışında bazı düzenlemeler yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bu düzenlemelerin bazıları, salgın sonrası dönemde yürürlükten kalkacak olup, bazılarının ise iş akışını hızlandırması ve kolaylaştırması nedeniyle, yürürlükte kalacağı aşikârdır. Bu çalışmamızda, salgın ve benzeri zorunlulukların olduğu dönemler öncelikli olmak üzere, vergi inceleme süreçlerinden bazılarının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi sayesinde, gerek mükellefin gerekse denetim elemanının iş akışını kolaylaştıracak ve hızlandıracak, bu sayede vergi inceleme sürecinin daha erken ve sağlıklı şekilde tamamlanması imkânını oluşturacak önerilerimize yer verilecektir.

  • İlerleyen zaman ile teknoloji sürekli gelişmektedir. Önceden gelir getirici faaliyetlerin fiziki yapılması zorunlu iken, artık internet sayesinde sanal ortamda hizmetler verilmekte, ülkelerin fiziki sınırlarına bağlı olmayan hizmet sunumları kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

  • Hiç yorum bulunmuyor..