Vergi denetimi literatürü, denetime tek boyutlu bakan araştırmaların yoğunlukta olduğu bir literatürdür. Bu nedenle de vergi denetiminin tüm taraflarının ortaya koyulduğu çalışmalara literatürümüzde rastlanamamaktadır. Bu sebeple araştırma Türk vergi denetiminin sorunlarını ve bunlara çözüm önerilerinin tartışıldığı bütüncül bir akademik görüş ortaya koymak üzere yazılmıştır. Diğer bir anlatımla bu çalışma; akademisyen, denetim ile görevli bürokrasi ve yargı mensubu araştırmacıların ortaklaşa ürettiği ve karşılıklı görüşlerin ortaya konularak çok boyutlu olan vergi denetiminin tartışıldığı literatürümüzdeki ender çalışmalardan biridir. Bu nedenle de vergi denetimi üzerine çalışacaklara, uygulayıcılara ve kanun yapıcıya yön gösterecek bir kolektif perspektifi ortaya koymaktadır. Ayrıca vergi denetiminde karşılaşılan sorunların teoriden başlayarak, uygulama ve yargı aşamalarında detaylı bir tartışması yürütülerek görülen sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.

Abonelik veya Satın Alma Gerekiyor!

Bu makalenin devamını okuyabilmek için giriş yapmanız, satın almanız veya abone olmanız gerekmektedir.

VergiRaporu Yazar Fotoğrafı

Recep YÜCEDOĞRU* Osman SARIASLAN** Abdulkadir KUŞTEPE*** *Dr.Öğr.Üyesi **Dr., Zonguldak Vergi Mahkemesi Başkanı ***Vergi Müfettişi

Makale hakkında yorum yapmak isterseniz alt kısımdaki yorum alanını kullanınız.
  • Vergi denetimi literatürü, denetime tek boyutlu bakan araştırmaların yoğunlukta olduğu bir literatürdür. Bu nedenle de vergi denetiminin tüm taraflarının ortaya koyulduğu çalışmalara literatürümüzde rastlanamamaktadır. Bu sebeple araştırma Türk vergi denetiminin sorunlarını ve bunlara çözüm önerilerinin tartışıldığı bütüncül bir akademik görüş ortaya koymak üzere yazılmıştır. Diğer bir anlatımla bu çalışma; akademisyen, denetim ile görevli bürokrasi ve yargı mensubu araştırmacıların ortaklaşa ürettiği ve karşılıklı görüşlerin ortaya konularak çok boyutlu olan vergi denetiminin tartışıldığı literatürümüzdeki ender çalışmalardan biridir. Bu nedenle de vergi denetimi üzerine çalışacaklara, uygulayıcılara ve kanun yapıcıya yön gösterecek bir kolektif perspektifi ortaya koymaktadır. Ayrıca vergi denetiminde karşılaşılan sorunların teoriden başlayarak, uygulama ve yargı aşamalarında detaylı bir tartışması yürütülerek görülen sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.

  • Hiç yorum bulunmuyor..